Príbeh Sales House – Ostať hodnotoví je pre nás zásadné

Príbeh Sales House – Ostať hodnotoví je pre nás zásadné

Sadám si za počítač a pripájam sa do online prostredia. Na druhej strane už čakajú Hanka a Juraj. Manželia Fábryovci, s ktorými ako BE-DNA spolupracujeme už rok. Partneri, o ktorých by som vám rada povedala viac. Povedala a inšpirovala. Rozprávali sme sa hodinu a náš rozhovor som následne prepísala do článku.

Hana Fábry a Juraj Fábry sú manželia 15 rokov spolu podnikajú. V práci sa spoznali, vo firme spolu pracovali. Dnes túto firmu vedú. Aký je ich príbeh? Rozlišujú správanie doma a vo firme? A čo by poradili firmám do dnešných dní? Aj o tom sme sa rozprávali. 

Manželia Fábryovci

Ako sa dnes máte? Prezdraďte nám, ako vyzerá váš bežný pracovný deň?

Hana: Naučila som sa robiť GIF a pripravujem post na LinkedIn (smiech). To som odľahčila. Priznám sa, že pred krízou spojenou s vírusom COVID  som mala v hlave predstavu, ktorou sa aktuálne uberať nemôžeme. Teraz mám na starosti marketingové oddelenie a veľmi veľa nápadov. Zároveň denne hľadám nové spôsoby realizácie. 

Juraj: V noci za mnou o 00:30 prišla spať manželka a zobudila ma s tým, že už je ráno. Svietilo svetlo a myslel som, že ráno naozaj nastalo … (Hankin smiech). O 6:30 som vstal a šiel von so psom. Rozhýbal  sa, napumpoval, prešiel e-maily a následne som šiel do kancelárie. Radšej teda pracujem z domu. Hanku to viac baví z kancelárie. Priznám sa, že aktuálne veľmi veľa práce prebieha on-line a telefonicky a je toho dosť. Dnes idem po pandémii prvýkrát cvičiť (spokojný úsmev).

Ako sa zmenilo vaše fungovanie od Marca? Ako vaše fungovanie ovplyvnila situácia okolo Covid. 

Hana: Firma je naše prvé spoločné dieťa. Pre firmu tak urobíme prvé a posledné. Myslím, že aj vďaka tomu sme si dokázali flexibilne prispôsobiť denný program a udržať záväzky, voči ktorým sme cítili zodpovednosť. Rozhodne nie sme pekne opálení a poctivo, v teplákoch, sme doma makali. Brainstormovaním a nájdením si iných nástrojov sa nám podarilo krízu prekonať. 

Juraj: Marec bol relatívne bez zmeny. No celý Apríl bol dosť hektický. Úprimne, pracoval som výrazne viac ako “normálne”. A to teda pracujeme s vyššou mierou nasadenia aj v obyčajné kľudné obdobie. Snažil som sa čítať situáciu, nastavili sme si pravidelné ranné statusy, spoločne sme hľadali riešenia a príležitosti. Marketingové aktivity dovtedy stáli, tak sme to využili a rozbehli on-line viac ako predtým. Čo sa týka Sales zamerania, tu sme to, môžem povedať, ustáli. Hlavne vďaka servisu zo strany merchandisingu. Tu som pocítil, čo dokáže lojalita. Nechcel som dopustiť, aby sme ľudí dostávali pod tlak. V realite to vyzeralo tak, že korporátne spoločnosti a obchodníci ostali doma, no naši merchandiseri v trhu fungovali. Preto sme sa stretli aj so zvýšeným tlakom od ľudí, ktorí mali viac času kontrolovať ľudí cez CRM systém. ale aj to sme ustáli. Povedali sme si totiž s celým tímom jednu podstatnú vec: podľa toho, ako sa zachováme k ľuďom dnes, tak sa k nám zachovajú v budúcnosti. Naši ľudia dostali, naopak, peniaze navyše, zháňali sme skoro nedostupné dezinfekčné prostriedky a ochranné materiály. Naši “merčíci” stáli v prvej línii a nám záležalo na tom, aby to obstáli zdraví. Nie sme zamestnávateľ, ktorému záleží na tom, či ho majú všetci radi. Ale snažíme sa vytvárať prostredie, v ktorom ľudia radi pracujú. A tak sme v čase pandémie boli vystavení aj situáciám, ktoré príjemné neboli.

 

Dnes vstúpil do povedomia pojem “new normal”. Ako tento pojem vnímate vy? Je niečo, do čoho ste sa dostali kvôli Covid a dnes s vami zostáva ako bežná súčasť vašich dní?  

Hana: Nové obohatenie našich služieb. Cítime, že by sme mali prehovoriť viac cez online marketing. Ťažko hovoriť o novinkách ako sú home-office, cloudové úložisko či porady online. Tie boli našou súčasťou aj predtým. Máme mamičku na materskej, ktorej prirodzene a so záujmom vytvárame prostredie na sebarealizáciu. Nie všetci členovia našeho “core” manažmentu žijú v Prahe a Bratislave, ale na porady sa “pripoja” kedykoľvek je to potrebné. Takže fungovanie ako také pre nás novým nebolo. Príležitosti, ktoré stoja pred nami, áno. 

Juraj: 7 rokov fungujeme na G-suite a sme field marketingová agentúra. Z toho vyplýva, že sme v teréne. Nie sme viazaní na jeden priestor. Na online kolaboráciu sme preto zvyknutí. Zmenila sa len vyššia miera pravidelnosti.Od rána sme mali každý deň pravidelné online konferencie. Snažili sme sa o to, aby mal každý priestor. Bola sranda, že ľudia sa nechceli ukazovať, keď sú doma zarastení a neostrihaní.  Tak som vyhlásil challenge: “ukáž sa” a ukazovali sme sa vzájomne v podobách, ktoré sme nepoznali (smiech). Uvedomili sme si potrebu prepojenia online sveta s offlinovým. 

Hanka: Aj keď pri jednom prieskume som čítala, že zákazníci sa diverzifikujú do 3 skupín. Dnes si niekto niečo pozrie na online, ide sa pozrieť do predajne a následne si to zakúpi online alebo opačne. Tým, že sme field marketingová agentúra, tak hľadáme možnosti prepojenia toho offline sveta s onlinovým. Nemyslíme si však, že by sme kvôli online marketingu mali niekedy zaniknúť. 

Ako ten váš príbeh vlastne začal?Ako vás firma spojila?

Fábryovci na dovolenke v roku 2005

Juraj: Jedného zimného dňa, bolo nasnežené, odišiel som zo skúšok a uvedomil  si, že by som zo sebou mal niečo robiť. Písal sa vtedy rok 1996. Tu je jedna vtipná historka. Po anglicky som našiel inzerát, že “PPD markeing is looking for…”, tak som na písacom stroji napísal job application, pekne som sa obliekol a šiel som na pohovor. Nemal som predstavu o tom, čím sa agentúra zaoberá, ale hľadali finančníka. Tak som im porozprával to, čo ma firma naučila. Pohovor bol super, len sa ma na konci opýtali na ohodnotenie. Pre predstavu – môj otec zarábal 5.000 korún. No a ja som si na part-time vypýtal 3tisíc korún 😀 Hana prišla do PPD v roku 1999. 

Hana: Áno, keď si bol na dovolenke, tak som za teba robila úhrady. Pracovala som pred tým v agentúre. Ťahala ma architektúra, ale tiež práca s ľuďmi. Vtedy som vedela po nemecky, po španielsky, po taliansky a po anglicky.  Stretla som sa v tej dobe so známou, ktorá hľadala niekoho na new business. Tak som si povedala, že to skúsim. Môj cieľ bolo dostať do agentúry spoločnosť Phillip Morris. Čo sa mi inak nikdy nepodarilo. V tej dobe sme mali veľký ťah na bránu. Robili sme veľa prezentácii a vyhovoval mi krátky management. Moji rodičia boli sami podnikatelia. 

Juraj: Ja som mal túžbu pracovať v korporáte. Ťahalo ma to párkrát preč, ale vždy sa potom vyskytla nová výzva. A keď som sa stal majiteľom, cesty späť už nebolo. Už v 1996 mala firma popísané fundamentálne oblasti. Dokumenty, v ktorých to bolo popísané, mám odložené do dnes. 

Ako ste sa do seba zaľúbili?Ako môže na pracovisku vzniknúť dlhodobý a fungujúci vzťah? 

Hana: Juro bol s firmou takmer od jej začiatku. Ja som nastúpila na pozíciu new business. Medzičasom odišla country managerka na materskú a pre vedenie spoločnosti sme ostali zrazu sami. Klienti typu Nestlé či Procter začali zisťovať, že na trhu sú konkurenčné spoločnosti, ktoré idú dole s cenou. Tak sme s Jurajom spolu často spracovávali tabuľky a ponuky, častokrát o 4 neznámych :)). Juraj mi vysvetľoval  číselné fakty a ja som ho učila praktickosť prezentácii.

Juraj: To hej, mňa ten marketing vôbec nebavil. 

Hana: No a potom sa stalo, že mi nemal kto opraviť počítač, nemala som ísť s kým do kina, či na squash. Ja som potrebovala s niečím pomôcť a Juro mal pre mňa vždy správnu odpoveď. Juraj si ma ale získal a stále získava vďaka jeho osobnosti. Inšpirácia pracovať s ľuďmi, ktorí majú stále nápady a chuť napredovať ma dodnes priťahuje. On je v tomto ohladne ukážkový. 

Juraj: Hanka ma teda zo začiatku odmietala. No a dnes mi ešte stále vonia (Jurajov úsmev). 

Ste iní doma a v práci? Idete si role play, či takí, akí ste v práci, ste aj doma a naopak? 

Hana: Ja som taká istá. S každým z roboty by som dokázala ísť na dovolenku. Neviem, či aj oni so mnou (smiech), ale myslím, že je celkom silná káva ísť s niekým na týždeň na dovolenku. 

Juraj: Je super, že sme sa v pracovných situáciách videli v rôznych polohách. Nepretvarujeme sa.

Hanka a Juraj majú dve dcéry a psa Bruna

Viete si predstaviť, že v agentúre raz zamestnáte svoje deti? 

Hana: My ich na to pripravujeme.

Dobre, opýtam sa opačne. Ako by ste reagovali, keby sa nechceli stať súčasťou vašej agentúri?

Juraj: Vzdelanie majú kozmopolitné. Uvidíme, v čom sa nájdu.Je nám vlastné, že sa o práci bavíme. Od mala sú Hankou vedené k samostatnosti. A teda samostatné sú. Ráno vstávajú, cvičia, organizujú sa. 

Čo by ste poradili svojmu o 15 rokov mladšiemu ja? 

Hana: My si ako socialistická generácia so sebou nesieme nízke sebavedomie. Máme problém povedať čokoľvek nahlas. Viac by som riskovala. 

Juraj: Vytrvaj. Vždy som sa rozhodoval podľa najlepšieho vedomia a svedomia.

Hanka, predstav si, že som Generálny Manager pre rýchloobrátkovú spoločnosť pôsobiacej na  Slovensku. Obraciam sa na teba ako externého dodávateľa o radu. Čo by si mi poradila do ďalších mesiacov? 

Hana: Ja, v podstate vždy a je jedno či je kríza alebo nie, radím, aby mi povedali svoj cieľ – to je zásadné. Následne sa snažím ponúknuť citlivo niečo s ohľadom na to, koľko ich to bude stáť. Hľadám varianty, aby dosiahli maximálny efekt za minimálnu investíciu. Myslím, že keď je na oboch stranách zdravé ego, dá sa všetko.

Keby vám zavolal kamarát, že ide do podnikania s manželkou, čo by ste mu povedali? 

Juraj: Chlapi často hovoria “Jéžiši ako môžeš pracovať so svojou ženou?”. Myslím, že vysoká miera tolerancie vie pomôcť. Dva antagonistické tipy fungovať asi nebudú, no to my nie sme. 

Hana: My sa naozaj dopĺňame. Juraj prichádza s logickými inputami a nápadmi. Ja to viem myslím dobre pochopiť a zrealizovať. 

Čo pre vás v práci znamenajú hodnoty?

Juraj: Nerozlišujem prácu a súkromie a tak ani hodnotové správanie nerozdeľujem. Myslím, že človek by mal mať rovnaké hodnoty. A je dôležité byť integrovaná osoba. Bolo to v niektorých časoch ťažké, ale cez hodnotové nastavenie u mňa nešiel vlak. Z našej agentúry odišli ľudia, ktorí si založili vlastné agentúry. No ani v zlých časoch som neodchádzal z hodnôt a presvedčenia. To, čo očakávam od svojej dcéry, očakávam od svojich kolegov. 

Existuje nejaká otázka, ktorú som vám nepoložila a chceli by ste? 

Juraj: Aký mám plat? (Jurajov smiech)

Hana Fábry a Juraj Fábry dnes zastrešujú dve spoločnosti, obe s pôsobením v Čechách a na Slovensku. Sales House je bránou k podpore klientov smerom k rastu firmy a rozvoja značky tým, že riadi a pokrýva všetky aspekty predajných a marketingových aktivít na tuzemskom trhu. Uľahčuje predaj v teréne, zvyšujeme efektivitu predajného tímu, poradenstva a merchandisingových procesov. Druhou je Promo House. Ako agentúra pomáhajú v promovaní produktov klientov smerom k spotrebiteľovi.

Doporučené články

Kontaktujte nás