Jak můžeme ovlivnit pocit štěstí?

Jak můžeme ovlivnit pocit štěstí?

Každého z nás dělá šťastným něco jiného. Profesorka psychologie Sonja Lyubomirsky, která teorii podloženou vědeckými experimenty rozpracovala ve své knize The How of Happiness (Jak na štěstí), je přitom přesvědčená, že štěstí máme z velké míry ve svých rukou sami. Až 50% u pocitu štěstí hraje roli genetika, 10% aktuální životní okolnosti a klíč ke štěstí spočívá ve zbývajících 40%, která máme zcela pod svou kontrolou a která ovlivňujeme tím, jak se chováme a myslíme.

Celou TŘETINU svého života strávíme v práci. Často přemýšlíme o tom, co budeme dělat po práci, až budeme mít „padla“. Není to škoda?

Výzkum společnosti Gallup ukazuje, že z oslovených 180mil. Američanů se pouhých 13 % cítí v práci šťastně. Jenže…

 • Šťastní lidé jsou o celých 36% motivovanější.
 • Mají 6x více energie.
 • Jsou 2x více produktivní, než ti nešťastní.

Jestli jsme šťastní v osobním životě, naše práce ovlivňuje ve velkém. To je také důvodem, proč štěstí a spokojenost svých zaměstnanců řeší čím dál více firem. Lidi nemůžeme považovat za pouhé zdroje, ale investovat do jejich spokojenosti a pocitu štěstí se jednoznačně vyplatí.

V pracovním prostředí je štěstí zejména o budování prostředí, ve kterém se mohou lidé realizovat, dosahovat skvělých výsledků a vytvářet si přátelské vztahy.

Nejedna studie dokazuje, že šťastný zaměstnanec = úspěšnější firma a byznys. Šťastnější pracoviště přináší větší efektivitu, méně absencí a stresu, a především nižší fluktuaci zaměstnanců.

Jako vědecký základ pro štěstí v práci můžeme považovat vznik pozitivní psychologie, v USA na přelomu tisíciletí.

V dnešní době již k této problematice nalezneme spousty článků, vědeckých poznatků a i. Budování štěstí u zaměstnanců není nárazová záležitost, ale dlouhodobý proces, který zahrnuje např. sebepoznání, pozitivní přístup, práci se silnými stránkami jednotlivce i týmu, až po prevenci v oblasti stresu a vyhoření. Tento dlouhodobý rozvoj má prokazatelný vliv jak na psychickou, tak i fyzickou stránku zaměstnanců.

Je to běh na dlouhou trať, ale každý může sám za sebe přispět každodenními maličkostmi ke šťastnější atmosféře na pracovišti… Zdravte se s kolegy, usmívejte se, pokud se cítíte unavení, zajděte se na pár minut nadýchat čerstvého vzduchu, nebo si alespoň vedle stolu udělejte 20 dřepů, protáhněte se a buďte vděční za to, co se vám každý den nového podařilo.

Pokud vám vaše práce dává smysl, vnitřně vás baví a naplňuje vaše potřeby, jednoznačně budete šťastnější i ve svém osobním životě. Co je cíl nás všech – cítit se ve svém životě šťastní… Nebo ne?

Několik tipů, které vám k pocitu štěstí mohou pomoci:

 • Štěstí obvykle přichází s vědomím a spokojeností z toho, co máme, ne z myšlenek, co nemáme, nebo bychom chtěli mít.
 • Neporovnávejte se s druhými – každý z nás je originál a buďte hrdí na to, v čem vynikáte.
 • Usmívejte se a smějte se tak často, jak je to jen možné.
 • Negativní lidi si držte co nejdál od těla.
 • Pracujte aktivně na vztazích okolo vás.
 • Sportujte! Pravidelný pohyb dělá zázraky nejen s tělem, ale především s duší.
 • Dostatečně spěte a odpočívejte.
 • Stanovujte si dosažitelné cíle, raději více menších, než jeden obrovský a nedosažitelný.
 • Nevracejte se příliš do minulosti, žijte přítomností a plánujte budoucnost.
 • Pomáhejte druhým, když můžete.

Doporučené články

Kontaktujte nás