Jak pracovat s nováčkem ve firmě, aby hned neodešel?

Jak pracovat s nováčkem ve firmě, aby hned neodešel?

Dobrá zpráva je, že toto je téma, nad kterým se zamýšlí čím dál víc firem. Podle nás je základ, aby člověk, který nově nastoupí věděl, co ho v rámci zkušební doby čeká a na koho se v případě potřeby může obrátit.

Když se teď podíváte na statistiky, jsou neúprosné (Enboarder, Gallup, Glassdoor, HCI). Velká část odchodů v rámci zkušební doby je způsobena nezájmem firmy
o nového člověka, nedostatečným zácvikem nebo odlišnou představou nováčka.

Ale vezměme to od začátku…

Pohovor

Pokud chceme, aby se v rámci průběhu výběrového řízení uchazeč nakonec rozhodl pro naši firmu, hned od začátku se zajímejme o jeho hodnoty. Pokud mezi nimi nevyjmenuje peníze a benefity, je výrazně vyšší šance, že nepřijme jinou nabídku jen kvůli vyššímu finančnímu ohodnocení.

Naslouchejme a chovejme se ke každému kandidátovi individuálně. Pro někoho je důležité pracovní prostředí, tak mu ukažme, kde by pracoval. Jiný člověk si zakládá na lidech, tak ho tedy seznámíme s kolegy ještě před nástupem. Svým přístupem budujeme hned od počátku vztah a pocit důvěry.

První den v práci

Vzpomenete si ještě na svůj první den v práci? Věnoval se vám někdo nebo vás jen hodili do vody? Jak jste se při tom cítili? První den je Alfa a Omega úspěšného adaptačního procesu.

Zaškolení

Zaučení nováčka je proces, který probíhá po celou dobu od nástupu až do okamžiku, kdy je schopen bez pomoci samostatně pracovat. U každého trvá odlišnou dobu. Může to být týden, půl roku nebo klidně rok.

Důležitejší je mít zaučení přesně naplánované, a to individuálně pro každou pozici. Vytvořit si strategický plán, kde bude přesně definováno, co se má nováček naučit, kdy, od koho a jaká jsou očekávání v prvním, v druhém a ve třetím měsíci zkušební doby.

Skvělé je také nastavit si v pravidelné schůzky. Na té první se nastaví vzájemná očekávání. Na dalších už nadřízený hodnotí pokroky, spokojenost zaměstnance a dává a přijímá zpětnou vazbu. Ta by měla být oboustranně důležitá již od samého počátku.

Adaptační proces

Hlavní roli v adaptačním procesu nového člověka hraje jeho nadřízený, nikoli HR.
A co to vůbec adaptační proces je? Je to proces, kdy si nový člověk zvyká na prostředí, seznamuje se s novými kolegy, s principy fungování ve firmě a v jeho týmu, zajišťuje si veškeré vybavení a potřeby ke své práci.

Skvělým tipem, jak nováčkovi toto období ulehčit, je přidělit mu Buddyho (parťáka), který mu bude po zkušební dobu k ruce, když bude potřebovat s něčím pomoci. Ať už hledá účetní, ajťáka, nebo třeba restauraci, kam jít na oběd, pak ví, čí telefonní číslo má vytočit. Je to taková jistota v neznámém „rybníku“, kde se učí plavat.

Výběr toho správného parťáka je velmi důležitý. Měl by to být někdo, kdo je ve firmě poměrně dlouho, cítí se v ní dobře, je nadšený pro svou práci a dokáže své nadšení předávat dále. Než ale celý tento proces spustíme, je třeba se důkladně zamyslet nad tím, co od takového Buddyho vůbec chceme a co přesně očekáváme.

Když to nevyjde

I to se může samozřejmě stát. Zajímejte se o to, PROČ to nevyšlo. Chtějte zpětnou vazbu a názor, co do budoucna dělat jinak, lépe.

Obsah obrázku snímek obrazovky

Popis byl vytvořen automaticky
Stáhnete si naši Náborovou mapu, které vám pomůže při nastavovaní Náborového procesu.

Doporučené články

Kontaktujte nás