Kam smeruje HR Marketing?

Kam smeruje HR Marketing?

Minule som zbehla do večierky na našej ulici. Prevádzkuje ju sympatická vietnamská rodina, s čím sa niekedy spájajú aj české preklepy v popisoch potravín. Naposledy som narazila na tabuľku s nápisom “borůvky” rovno pod bedničkou s jahodami. Vtedy sa mi vytvorila paralela s pracovným životom, že aj na kariérnych stránkach firiem je správne nazvať veci také, aké sú v realite.

Keď som pred 12 rokmi prišla na trh práce, jediným marketingovým nástrojom v oblasti firmy ako zamestnávateľa, boli kariérne stránky. Vo väčšine firiem sa rovnali inzertnému portálu, teda firmy na vlastných kariérnych stránkach ponúkali pozície, ktoré potrebujú obsadiť. A aby si ich ponuku otvorených pozícií všimlo viac ľudí, zaplatili si inzerciu na externom pracovnom portále. Ak potrebovali spraviť masívnejšiu kampaň, využili BTL komunikáciu.

Dnes svet zamestnávateľov a ich marketingová komunikácia vyzerá inak. Avšak dôvod prečo, je u každej firmy iný. Spoločnosti, ktoré chcú HR Marketingom riešiť svoj problém, nemajú z dlhodobého hľadiska vykročené správnym smerom.

Zhrnutie, kam si myslím, že sa HR Marketing uberá, nájdete v nasledujúcich bodoch.

VHS-ka ZAMESTNÁVATEĽA

Dnes si ľudia svojho budúceho zamestnávateľa nevyberajú len pre silu jeho značky. Stále častejšie zohľadňujú to, aká je daná spoločnosť zamestnávateľom.
Cítim, že je stále dôležitejšie, aby sa firma zaoberala nielen svojou obchodnou stránkou, ale aj značkou zamestnávateľa. Tak ako má vaša obchodná značka svoju víziu a hodnoty, mali by ste mať jasno v tom, aký chcete byť zamestnávateľ.

Ako na to?

Stanovte si svoju VHSku – víziu, hodnoty a stratégiu značky zamestnávateľa.

Odpovedzte si na to, aký chcete byť pre vašich zamestnancov zamestnávateľ, v rámci akých hodnôť sa k sebe chcete správať a čo pre vás ako pre zamestnávateľa bude typické.

Hodnoty sú v tomto prípade častokrát rovnako použiteľné ako pre obchodnú značku, tak aj značku zamestnávateľa. Pri vízii a stratégii je to však otázne. Vízia je mnohokrát úzko prepojená na obchodný úspech, ale nedá sa v rovnakom význame uplatniť aj pre značku zamestnávateľa.

VHSka značky zamestnávateľa

PRINCÍP RECIPROCITY

Silné značky sú dnes stále atraktívne ako zamestnávateľ. Firma je jednotkou na trhu, ľudia hrdo nosia na sebe brand značky oblečenia a myslia si, že pracovať práve pre nich, by bolo cool. Love brand však nie je zárukou toho, že firma bude aj love zamestnávateľ.

Čo sa mení?

Začalo to pojmom CRS (Corporate Social Responsibily), ktorej význam je spoločenská zodpovednosť organizácie. Ak sa spoločnosť správa zodpovedne voči životnému prostrediu a konkurent nie, zákazník ju prirodzene pred konkureniou uprednostní.

Ak je firma pre svojich zamestnancov love zamestnávateľ, môže sa z nej stať love brand. Interní zamestnanci jej k tomu dopomôžu, budú jej chcieť pomôcť, aby uspela. O nových zamestnancov tak nebude mať núdzu.

Tu do hry vstupuje princíp reciprocity znázornený na obrázku nižšie. Keď sa o firme začne hovoriť ako o skvelom zamestnávateľovi s ľudskou tvárou, zákazník nebudete príliš rozmýšlať zainvestovať do jej produktov a rovnako ju odporúči ako zamestnávateľa svojmu známemu.

Chcete príklad firmy, ktorá je stelesnením princípu reciprocity? Skúste sa pozrieť na príbeh spoločnosti Sonnentor. V mojich očiach sú stelesnením princípu reciprocity v tom najlepšom slova zmysle.

NATIVITA HR MARKETINGU

HR Marketing by mal byť prirodzený, uveriteľný a pravdivý. Môžete mať sebalepšie kariérne stránky, odkomunikované EVP, či vymazlenú LinkedIn komunikáciu. Pokiaľ sa potencionálny kandidát následne stretne s HR človekom, prípadne s niekým z firmy, kto svojim vystupovaním na pohovore popre to, akí komunikujete, že ste, verte, že v ňom nevzbudíte dôveru.

Ako na to?

  • VHS HR Marketingu by mala byť tvorená ľuďmi vo firme a dotvorená manažmentom firmy. Ak si predstavíte pod skratkou HR význam slova Human Relations, znamená to len jedno: nech sa chcete stať akýmkoľvek dobrým zamestnávateľom, bez toho, aby ste to žili, to nedokážete.
  • Nestačí mať napísané hodnoty na stene vo firme. Treba ich skutočne žiť.
  • Nerobte niečo pre ľudí bez ľudí.
  • Nemerajte angažovanosť. Rozprávajte sa o angažovanosti.

KONZISTENTNOSŤ

Štúdia spoločnosti Grand Thornton, ktorá sa zaoberá témou sociálnych sietí v recruitmente, poukazuje okrem iného na fakt, že stratégiu značky zamestnávateľa na sociálnych sieťach najčastejšie spravuje HR oddelenie.

Strih. Ukážka reality jednej firmy: “Dnes sme mali firemné raňajky, máš nejakú fotku? Hodila by som to na Instastories.” Takto to najčastejšie pri spravovaní HR oddelením totiž vyzerá.

Zdroj: Grand Thornton

Čo s tým?

Pokiaľ chcete budovať povedomie o firme ako o zamestnávateľovi, je naozaj vhodné mať k tomu strategický plán s cieľom, víziou, merateľnosťou a zachovanou konzistentnosťou.

Stratégia nie je len o sociálnych sieťach a marketing môže mať svoj mix. Nášmu HR Marketing mixu sme venovali už jeden článok. Ako vidíme súvislosť medzi employer brandingom a HR Marketingom? Takto:

HR Marketing Mix

SOCIÁLNE SIETE

Argument, že na Instagrame nemáte byť, nakoľko na ňom nie je vaša cieľovka, už nie je najšikovnejším argumentom. Prečo? Lebo ak chcete byť trendsetterom, je dobré byť tam, kde budú ostatní, keď to bude potrebné.

Sociálne siete majú dnes veľmi významnú úlohu a je škoda nevedieť využiť ich potenciál. Ak na sieťach chcete byť efektívni, nie je dôležité tam byť, ale aj porozumieť ich fungovaniu.

Ako na to?

  • Definujte si cieľovú skupinu.
  • Uvedomte si tonalitu reči, ktorou chcete na sociálnych sieťach osloviť vašu cieľovku.
  • Opýtajte sa samých seba, čo má byť vašim cieľom na sieťach.
  • Stanovte si obsah komunikácie.
  • Zamyslite sa nad tým, ktoré sociálne siete sú pre vás relevantné.
  • Majte pripravené kariérne stránky.

Keby som mala zhrnúť to najpodstatnejšie o HR Marketing do jednej vety, tak znie nasledovne: „Žite úspešne a ľudsky, ostatné sa pridá.“

Doporučené články

Kontaktujte nás