Čierna mačka znamená, že niekde behá jej biela sestra.

Čierna mačka znamená, že niekde behá jej biela sestra.

Fér je upozorniť na to, že tento článok je dlhším. Prečítať ho trvá viac ako 5 minút. No ani hodiny by nestačili na opísanie toho, čo ma naučil, čo som zažila a komu všetkému ďakujem za rok 2020. Do 2021 sa smiem prehupnúť bohatšia o životné skúsenosti. Začiatok roku 2020 začal medzikrokom. Zrekapitulovala som si rok 2019.

Jednou vetou, bol poučným & náročným. V polovici roku došlo k tomu, že som začínala odznova. So spoluzakladateľkou sme z dôvodov, ktoré boli osobné, šli od seba. Prvýkrát som stála pred otázkou, či idem opäť od finančnej nuly budovať niečo, o čom dlho snívam, alebo sa idem dať zamestnať. Jediné, čo som mala v rukách bola 0,- & trademark BE-DNA. Nič viac. Dve malé deti. Milujúci manžel, zdravý vzťah, sami bez ostatnej rodiny vo veľkom meste.

Na úvod.

BE-DNA vznikla z “hnevu” a vášne. Štval ma systém, akým vo väčšine prípadov firiem funguje HR Marketing. Ako firmy nie vždy správne a eticky uchopujú employer branding. Ako povrchne sa zameriavajú na nábor z dôvodu, že tam tkvie problém. Neriešia dôsledky vo vnútro-firemnom prostredí. Že moderné inzeráty, články v popredných médiách, zaplatení kvalitní kouči, love brand značky, či moderné kariérne stránky, nezachránia fakt, že vnútri to nie je také ako sa to navonok snaží tváriť. Videla som, že tak ako v spoločnosti ideme po povrchu, vo firemnom prostredí tomu častokrát nie je inak. 

Tu je jeden z mojich prvých článkov, v ktorom som názor na HR Marketing rozpísala.

Insta príspevok 31.12.2019 ⬇️

“Štve ťa to? Zmeň to, alebo choď od toho.“

Povedala som si, že ak ma niečo fakt štve, tak sa to pokúsim zmeniť. Jedny dvere sa zatvorili? Otvorím si druhé. Kúpili sme novú doménu, postavili na nohy náš nový BE-DNA web (díky Martin Ouhrabka).

Nádych. A tak sa začal rok 2020. 

BE-DNA je komunita profesionálov, ktorí majú za sebou bohaté skúsenosti v oblasti HR, Marketingu, či v HR Marketingu. V určitom bode sme sa dali dokopy, aby sme sa spojili a spoluprácou s firmami učili majiteľov a HR ľudí ísťdo hĺbky. Neriešiť prvoplánové problémy, ale ich dôsledky. Z pozície HR partnerov na určitú dobu postavíme vo firme na nohy procesy a systém v oblasti HR tak, že viac ako human resources, za nimi začnú chápať human relations. 

Screenshot z nového webu ⬇️

Vybudovali sme unikátny cyklus zamestnanca, cez ktorý implementujeme značku zamestnávateľa do firiem externe & interne. ⬇️

 Vybudovali sme merateľné ukazovatele a systém, v ktorom viete dané oblasti sledovať analyticky a s ohľadom na vývoj.

Učíme ako si softové a analytické oblasti dávať do súvislostí tak, aby employee experience = customer experience a to celé konzistentne a pozitívne dopadalo na business goals.

Viac v mojom článku HR Marketing mix po našom.

Náš rok 2020 bol silný! 

Vypichnem pre vás z neho to najkľúčovejšie. 

JANUÁR: “Nejde len o nápady, ide o to dotiahnuť ich dokonca.”

1️⃣ Kľúčovým pre tento mesiac sa pre mňa/nás stal BP plán pre 2020

Dali sme si 3 kontrolné otázky: 

  1. Je naša vízia “Ladíme ľudí a firmy.” stále našou víziou? ✅
  2. Pomôžu nám naše hodnoty rozhodnúť sa interne aj externe? ✅
  3. Dáva nám naša stratégia zmysel a pomôže nám byť o krok napred? ✅

2️⃣ Krok dva boli sales a financie. Považujem za dôležité im rozumieť. Fascinujú ma ľudia, ktorí v tomto smere zažívajú flow, vidieť u nich vášeň pre čísla, tabuľky a všetok ten matrix. Poznám sa. Viem, kde mám silné a slabé stránky. Xls, analytika, čísla, predajné postupy, vyjednávanie, nimi nie sú. Jedna moja silná stránka je networking. Preto aj v tak malej komunite akou BE-DNA je, máme odborníka na P&Lky, uzávierky, finančné analýzy a kontroling. Mima. Z rovnakého dôvodu mi od začiatku roku priskočila pomôcť aj odborníčka na sales, Zuzka. Spoločne sme sa vrhli hlavne na tému diverzity a inklúzie, čo je jej doména, no sales-u fakt rozumie.  

3️⃣ Podcastu začala kraľovať Veronika Patzeltová. Jej prvý rozhovor bol s Alenou Lhotákovou. Podcastovou platformou vyvraciame predsudky, generalizovanie, zovšeobecňovanie a verím, že inšpirujeme rozhovormi s ľuďmi, ktorí žijú mimo komfortnú zónu. Naše podcasty sa volajú BE-DNA TALKS . Nájdete ich na všetkých podcastových platformách. 

4️⃣ U klientov nás čakalo:

  • Komix – IT spoločnosti pôsobiacej v B2B segmente vytvoriť BP plán HR Marketingu pre rok 2020 a hlavne ho správne odkomunikovať naprieč firmou. 
  • Sales House, popredná agentúra v oblasti zamestnávania a promotion, vstupovala do zásadného tendera. Spolu s majiteľom Jurajom Fábrym, sme vytvorili koncept “Smart & Human”. Po inšpirácii z našej spolupráce, postavil biznis a zaoberanie sa ľuďmi na rovnaké misky jednej váhy. 

5️⃣ Vznikol rozhovor s Aničkou Šenk, ktorý sme spoločne spravili ešte v roku 2019. Len spracovať ho mi trvalo dlhšie. Anička je inšpiratívna osoba, ktorá vie rozprávať príbehy o tom ako employee experience priamo súvisí s kvalitou zákazníckeho servisu a tým pádom pozitívnou customer experience. 

FEBRUÁR: “Ver, že môžeš a si v polovici cesty.”

6️⃣ Tereza Kubínová zo spoločnosti Ernst & Young ma oslovila, či by sme neotvorili spoluprácu v rámci konferencie, ktorú spoluorganizujú so Sanofi a asociáciou compliance na téma “OD PRAVIDIEL KU HODNOTÁM”. V roku 2019 som práve pre Slovak Compliance Circle prednášala na tému integrity vo firemnej kultúre. Z tade prišla inšpirácia priniesť tému aj na pražskú konferenciu. Ich víziou bolo priblížiť téma značky zamestnávateľa  ľuďom z compliance. Auditori, risk manageri, compliance manageri. Ľudia, ktorí sa potýkajú s dôsledkami nezdravých vzťahov, či nezdravej firemnej kultúry a s ich negatívnym dopadom na biznis, či pracovno-právnu oblasť. 

7️⃣ S Dollerom sme spustili pravidelné workshopy na tému Silné stránky. Pred 8mimi rokmi som sa stretla s metodológiou od Gallupu. Prešla školením, aby som bola schopná silné stránky zrozumiteľne uchopiť a rozumieť im. Dodnes mi to pomáha pri spolupráci s firmami, nakoľko Growth mindset je jedna zo základných esencií toho, aby ste sa téme značka zamestnávateľa otvorili. Doller, konkrétnejšie Honza Emler, mal v pláne tému v rámci self development priblížiť širokej skupine ľudí, ktorým je Doller filozofia blízkou. To sa aj stalo a do koncu tohto roka naša veľmi milá, férová spolupráca prebiehala. Dnes má Doller vonku skvelé webináre, pozrite na ne.

MAREC: “Nikdy si nezaťažujte hlavu tým, čo všetko za katastrofy by sa mohli stať, keď si idete za svojimi snami.” 

8️⃣ Jeden z trendov budúcnosti, bez ktorého sa značka zamestnávateľa nezaobíde, sú inklúzia a diverzita

Pochopila som, ako veľmi obviňujeme slová, či nástroje za to, že niečo nefunguje. Angažovanosť je nadávkou, konzultant môže za to, že sa naša firemná kultúra zatriasla, diverzita vedie k pozitívnej diskriminácii, zmena môže za problém, Instagram môže spôsobiť depresie.  Zabudli sme, ako veľmi to začína u nás.

“Otočme prst na seba. A pred tým ako začneme obviňovať niečo, alebo niekoho, zamyslime sa nad tým, čo ja sám/sama môžem spraviť pre to, aby som to zmenil/a.” 

Je to jedna z ciest ako predísť nevedomým predsudkom. Práve tie sú alfou & omegou otvorenia tém inklúzie a diverzity. 

…. Inak tu je bod, kedy som sa rozhodla stať súčasťou projektu BE ID human. Prečo to celé začalo a prečo sme sa rozhodli tému otvoriť v českom s slovenskom prostredí, priblížila Zuzka Zamborská  v jednom z prvých článkov.

9️⃣ So Simonou Bagárovou, ktorá založila Management pro neziskovky, sme začali rozmýšľať nad tým, ako téma, ktoré rieši denne ona, silne súvisí s tým našim. Simona spolu s tímom učia personál domovov pre seniorov správnej starostlivosti. No ak personál nemá správne vytvorené podmienky, od samotného ohodnotenia, po starostlivosť o nich samotných, nemožno čakať, že starostlivosť o tak krehkých ľudí ako sú tí, ktorí majú viac odžité ako pred sebou, bude ukážkovo správna. Vidíte tam tú paralelu, že? 

? Začala sa prvá Covid vlna a u klientov sme začali pociťovať jeho dopad na vnútrofiremný chod. Pre Sales House to nebola skoro žiadna zmena, čo sa ich vnútorného fungovania týka. Fungujú Česko-slovensky a terénne. On-line technológie, video-konferencie využívajú už dlhodobo. Dominika, ktorá za BE-DNA vo firme ako HR Partner pôsobí, sa okamžite zamerala na proces onboardingu, dokončenie rozhovorov o angažovanosti tak, aby prechod na čistý online neznamenal nič viac, len zmenu kanálu. Čo Sales House začal robiť celkom rýchlo, bola komunikácia v online prostredí smerom von. Za povšimnutie stojí profil CO-owner Hany Fábry, prípadne ich instagram, FB, či LinkedIn profil. Po strategických radách z našej strany, zo strany tímu Future Sales a nastavení zodpovednosti za sociálne siete vo vnútri firmy, prispievajú dnes na LinkedIn kvalitným obsahom. Zdieľajú vlastné know-how. A robia to inšpiratívne. Jedna z ukážok je tu: https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:6727205100017745920/

APRÍL: “Nikdy nepodceňujte silu hlúpych ľudí vo veľkých skupinách.”

1️⃣1️⃣ Pozorovala som dva typy managerov/manageriek. Jeden ten, ktorý sa prispôsobil novej situácii a fungoval z domu s nadhľadom. Druhých, ktorí chodili do kancelárie, keď tam nikto nechodil. Len oni dvaja/traja. Buď pracovali každý u seba, alebo sa rozprávali o tom, či ich ľudia doma pracujú. Také tigre v klietke. Pociťovali tlak a tlak prenášali na seba a aj ďalej do tímu. Je to ten typ managerov/manageriek, ktorí potrebujú mať veci pomyselne pod kontrolou tým, že na nich pozerajú. Bolo pre mňa zaujímavé pozorovať ich správanie sa v kríze. Kríza nás každého dostala mimo komfortnú zónu. Niekoho niečo naučila, niekoho nie, niekoho zrazila na kolená. To bol moment, pri ktorom som zavolala Janovi Dubničkovi. 

1️⃣2️⃣ S Jankom Dubničkom sme sa pustili do on-line seriálu HROOM, ktorým sme priblížili tému Management 3.0. Webináre boli tri, záznam videlo viac ako 300 ľudí. V záplave obsahu v on-line sme projekt nedotiahli do konca a stále je pre nás otvorenou témou. Téma Management 3.0 je dôležitá. Vlastne čokoľvek, čo by ľudí inšpirovalo k tomu, aby viac ako riadiť ľudí, chceli riadiť systém. Spätne sama vidím, že som počas Covidu reagovala viac reaktívne ako proaktívne. Naše myšlienky, prezentácie a prínos na toto téma má svoju kvalitu. No nevenovali sme dostatočnú hĺbku premysleniu konceptu HROOM, čo vidím ako dôvod, prečo sme nedokončili začaté. 

1️⃣3️⃣ S Karlom Fuksom sme priblížili tému Onboarding viac ako 50tim ľuďom v krátkom on-line webinári. Práve onboarding bol príchodom Covidu vo firmách najčastejšie téma. Ono to bola dôležitá a podceňovaná téma aj pred tým. Podľa prieskumu Gallup, len 12% zamestnávateľov má podľa nováčikov proces zvládnutý. V off-line móde sa nováčika chytí ochotný kolega/kolegyňa, keď vidí, že jeho nadriadený/á prvý deň nie je v práci a ani sa mu neozval/a. No v on-line móde tento kostlivec vyplával na povrch a stal sa viac viditeľným. Nemali ste sa ako nováčika opýtať “Nepotrebuješ s niečim poradiť?” ,keď blúdil/a v kuchynke a hľadal/a voľný pohár na čaj. Nemali ste šancu náhodne ho/ju stretnúť. 

1️⃣4️⃣ K onboarding téme sme vytvorili viac handbookov, nájdete ich napríklad v článku od Dominiky, ktorá sa v našej crew práve témou Onboarding zaoberá. 

MÁJ: “Tvoj príbeh je to, čo máš, čo budeš mať vždy. Je to niečo, čo vlastníš.”

1️⃣5️⃣ Tému inklúzie a diverzity sme začali spustením on-line prieskumu v Čechách a na Slovensku. Dotazník nám pomohla postaviť na nohy študovaná sociologička Ivana Boledovič. Prieskum trval mesiac, zozbierali sme dáta ohľadne vnímania diverzity a inklúzie v českých a slovenských firmách od viac ako 300 spoločností. Celý prieskum vám vieme zaslať. Stačí, keď mi napíšete na môj e-mail, prípadne do správy, rada vám ho pošlem. 

1️⃣6️⃣ KOMIX, ktorému sme postavili onboarding proces, ho veľmi šikovne previedol do on-line prostredia. Doobedie je zasvätené predstaveniu toho, ako firma funguje. Každých približne 20 minút si jednotliví manageri a managerky, zodpovední za jednotlivé oddelenia, striedajú slovo. Predstavujú nováčikom svoj kariérny príbeh. Poobede si prejdú nováčikovia výkladom silných stránok po tom, čo prejdú testom od Gallupu. Firma sa im snaží dávať výstup z testu do súvislostí a následne s výstupom pracovať pri vedení ľudí, či spolupráci tímu. 

JÚN: “Pracuj s ľuďmi, ktorí veria v to isté, v čo veríš ty.”

1️⃣7️⃣ Katka Kufová, koučka, ktorá je silná v téme neurodiverzity a horsemanship, sa so mnou spojila. Mne osobne spolu s kolegyňou pomohli uchopiť a pochopiť tému sústredenia. Katke som pomohla uchopiť jej propagáciu na sociálnych sieťach. Dnes distribuuje newsletter 55x očami lektora. Nič v ňom od vás nechce, nič vám v ňom neponúka. Rozpráva v ňom vlastný príbeh, ktorý pretkáva cez rôzne koučovacie rady, či odkazy na zaujímavú literatúru. K odberu jej newslettera sa môžete prihlásiť priamo u nej

1️⃣8️⃣ Sales House sa pripravovali na spomenutý tender so spoločnosťou P&G. A my s nimi. Šli sme do finále. Koncept, ktorý Juraj vytvoril, dáva veľkú hlavu a pätu. Aj dnes :). Tender vyšiel a P&G dnes spolupracujú so silnou, profesionálnou a ľudskou spoločnosťou, ktorá sa jej vo veľkej miere stará o silný obchodný tím. A ako silní sú, sa ukázalo v kríze. Tá druhá bola počas júna pred nami a dnes hovorím, že to dávajú úspešne. Do projektu nastúpilo cca 200 ľudí. Každý jeden z nich bol/a súčasťou onboarding procesu. Aktuálne máme za sebou čerstvý prieskum Company voice. Spoločne s nízkou fluktuáciou a skoro 0 odchodovosťou počas prvých 3 mesiacov môžem konštatovať, že po HR stránke je tím zdravý. 

1️⃣9️⃣ V BE-DNA sme využili krízu na to, aby sme viac šlapali do sociálnych sietí. Každý týždeň a mesiac mali svoju tému. Spojili sme sa ako jeden. Na každý deň niekto pripravil príspevok. Lucia Hirko, náš guru cez on-line marketing, sa následne postarala o to, aby obsah rezonoval. Na instagrame BE-DNA sme rástli o 200 followers a na LI dosiahli čistým organickým dosahom v danom období nárast o 48%. 

JÚL: “Keď nevládzeš, tak pridaj!”

2️⃣0️⃣ Spolu s Pavlom, mojím manželom, sme postavili na nohy nový projekt. Pavel je silný skúsený brand & marketing manager. Čo na ňom obdivujem je, ako vie marketing prepájať s funkčnosťou a ukazovať ho v súvislostiach. Vieme, že chceme bok po boku fungovať do budúcna aj pracovne. A tak vznikol počas jedného brainstormingu nápad pre MATCH THEM. Koncept, ktorý bude zlučovať odborníkov na oblasti marketingu, financií, salesu, HR. Naším prvým klientom sa stala spoločnosť zaoberajúca sa gamingom a predajom čiernej techniky. Leto sme zasvätili prieskumu v spolupráci so Simply5. Následne začali staviať marketingovú stratégiu (meno, grafika, claim, stratégia, marketingový mix, ….) a stratégiu HR. 

2️⃣1️⃣ Do spolupráce nás zavolala spoločnosť Greiner packaging Slušovice s.r.o.. Zuzanu Julinovú, HR Managerku, som spoznala počas prednášky pre People Management fórum. Spolu s Katkou Dočkalovou, sme sa do Slušovíc vybrali. Téma značky zamestnávateľa sa pre nich stalo kľúčové. Dnes sme v pokročilom štádiu s témou značky zamestnávateľa, nastavovaním onboarding procesu, rovnako ako s nastavením internej komunikácie. 

2️⃣2️⃣ S Jurajom Zamborským a ostatnými členmi tímu Made by the: , začal vznikať Firemník. Cvičebnica, ktorú si dnes môžete zakúpiť ako doplnok ku ich diáru. 

Prevedie vás 4 oblasťami pri plánovaní si roku, zároveň vás v ňom priebežne postráži. Vy a práca samého/samej so sebou, vaša práca s tímom, vzťah s managerom/managerkou a postoj ku spoločnosti, v ktorej pracujete. 

2️⃣3️⃣ Začali sme spoluprácu so spoločnosťou Green Go. Doslova sme dostali zelenú :). Menšia firma s matkou v Maďarsku, rozšírila téma elektromobility aj do Čiech. Mrknite na ich LinkedIn. CEO je Šimon Čapek. Môj bývalý šéf, bývalý generálny manager spoločnosti Red Bull CZ a neskôr môj kolega z board tímu. O to silnejší pocit satisfakcie som zažila, keď sa ozval. Katka sa z pozície HR Partnera postarala o to, aby sa u Green Go postavili na nohy základné procesy pre budovania konzistentnej firemnej kultúry. Tu som pochopila, že pokiaľ máte ako HR Partner sponzora v pozícii CEO, aj nemožné je možné!

AUGUST: “Keď ti život ponúkne citróny, vypýtaj si ešte soľ a tequilu.”

2️⃣4️⃣ So Charlotou Vackovou sme nafotili fotky a natočili krátke videá pre znázornenie emócií týkajúcich sa firemnej kultúry. Vyskúšali sme si to na vlastnom projekte BE ID human, aby sme následne mohli vykročiť týmto smerom aj u klienta. 

Je to video, kliknite na obrázok ⬇️

2️⃣5️⃣ Posledné tri mesiace boli intenzívne kvôli individuálnym konzultáciám silných stránok. Stihla som ich spraviť 37x on-line. Všimla som si, že ľudia vo väčšine prípadov chápu výsledky mylne. Chápu, že im výstup z prieskumu poskytol zoznam ich dominantných silných stránok od najlepšej po najhoršiu. Takto s tým častokrát pracujú aj firmy. No ono tomu tak nie je. Predpoklady u človeka, ktorý si testom prejde, sú zoradené od dominujúcich, cez určujúce po nie vlastný spôsob rozmýšľania a naciťovania. Každý z predpokladov (talentov) má svoju silnú a slabú stránku. Dôležité je vedieť porozumieť, kedy v ktorej polohe predpoklad vystúpi do popredia a čo to v prípade slabej stránky spôsobuje. Práca so silnými stránkami, bez toho aby sme začali u seba, nezafunguje. 

2️⃣6️⃣ Natočila som podcast pre LMC. Von pôjde začiatkom roku 2021. Natáčala som ho v rozhovore s Ervínom Dobrovským. Ak ste z HR, alebo vás ako človeka HR zaujíma a chcete ho vidieť aj cez dáta, follow Ervín!

2️⃣7️⃣ Postavili sme na nohy koncept “ROZBAL BE-DNU”. Krátke webináre, ktoré vás prevedú našimi nosnými témami. Cyklus zamestnanca. Finance v HR. Inkúzia a diverzita. Onboarding. 

SEPTEMBER: “Najlepšia motivácia sa rodí z neúspechu.”

2️⃣8️⃣ Začiatok mesiaca bol náročným. Ku spoločnosti Komix prešla z externej pozície BE-DNA HR Partnera ku klientovi jedna z nás. Je vlastne skvelé, že zmysel práce, ktorú sme robili, bol natoľko silným, že sa stal súčasťou spoločnosti interne. No finančne nás to nečakane ohrozilo.

Pokiaľ s firmou spolupracujem, nejde mi moc uvedomovať si, že som externista. Úprimne – ani neviem, čo to znamená, keď som na to upozornená. Nejde mi “robiť len to, za čo mi platia”. Nadchýňam, angažujem sa a cítim firmu intenzívne, niekedy intenzívnejšie ako jej zamestnanci. Čo v tomto smere spôsobilo aj negatíva, niekedy prepady v komunikácii. Nie každý ma v spoločnosti vnímal správne, teda ako konzultanta, ktorý nemá privilégium, či náplň práce veci meniť, kompetencie zasiahnuť. Sama som si mala držať v emotívnych situáciách odstup. Chýb bolo v porovnaní so skvelými výsledkami a odvedenou prácou menej :). Komix má nové kariérne stránky, brand identitu, marketing oddelenie, postavenú stratégiu HR Marketingu & HR, onboarding, systém pozitívnej psychológie. Pred našou spoluprácou nebolo súčasťou spoločnosti marketingové oddelenie a hr marketing nebol jej súčasťou tiež. Dnes je opak pravdou. Firme sa darí, je zdravou a verím, že Tomáš Rutrle – jej GM, v nej udrží ľudskosť. Rovnako ako skvelých ľudí, ktorých firma má. Aj v HR oddelení.

2️⃣9️⃣ Ponorili sme sa do troch VHSiek. Vízia, hodnoty a stratégia značky zamestnávateľa. 5 hodinový workshop, počas ktorého pomáhame uchopiť a definovať akú víziu, hodnoty a stratégiu značky zamestnávateľa spoločnosť má. 

3️⃣0️⃣ Na tému HR Marketing mix som mala prednášku pre People Management fórum. Tu som si uvedomila, že nech ste štátna, nezisková, súkromná, malá, alebo veľká firma, potrebujete sa témou medziľudských vzťahov vo firme zaoberať. Lebo bez ľudí by ste neboli nikým.

3️⃣1️⃣ Nadviazali sme spoluprácu so spoločnosťou Compu Group Medical. Spoločnosť sa angažuje v oblasti e-healthtech a vývojom softvéru pre danú oblasť. Cez definovanie a uchopenie značky zamestnávateľa sme následne pomohli spoločnosti uchopiť ich sociálne siete. Čo by som vyzdvihla, je koncept týždenného prehľadu 3 TOP inšpirácii zo sveta v téme healthtech. Nájdete ho na ich LinkedIn. 

3️⃣2️⃣ Poslali sme náš 7my newsletter – BE-DNA plná marketingu a prekročili ním 400 odberateľov. A rastieme. 

3️⃣3️⃣ Nadviazali sme spoluprácu s DR.MAX na Slovensku. Ako spoločnosť vkročili do oblasti značky zamestnávateľa intenzívne. 

OKTÓBER: “Opakom lásky nie je nenávisť, ale ľahostajnosť. “

3️⃣4️⃣ Tím z Future Sales si prešiel workshopom silných stránok, ktorý som pre nich už po niekoľkýkrát viedla. Ako tím sa rozšírili a od začiatku chceli maximálne vyťažiť zo vzájomného lepšieho sebapoznania sa a následného prerozdelenia toho, čo kto bude mať na starosti. Zaujímavé je, že firmu vedú dvaja chalani, ktorí svoj tím dopĺňajú (nie úplne plánovane :)) tímom mamičiek, ktoré pracujú na part-time na diaľku. Jirko aj Honzo majú ukážkovo LinkedIn zvládnutý. Nikoho iného by som pre toto téma snáď ani nedoporučila.

3️⃣5️⃣ Pre klienta na Slovensku sme po VHSke zorganizovali Company voice – vlastný prieskum, ktorým zmapujeme “mood” v spoločnosti. Úroveň angažovanosti staviame naproti pasivite vo firme. 

3️⃣6️⃣ V priebehu prvej vlny Covidu sme si uvedomili, že potrebujeme náš “biznis” vedieť monetizovať. A že okrem aktívneho príjmu potrebujeme priniesť aj pasívny príjem. Kríza nás v tomto zrýchlila. V tomto mesiaci sme už finalizovali prvú kartovú hru zameranú na tému inklúzie a diverzity. Karty sa tlačili. No druhá vlna začínala a my sme nevedeli ako ich predať. Hra sa volá DIVE IN

Hru Kristína, ktorá nám pomáha, preniesla do on-line prostredia. Dnes vieme hru poskytnúť firme v premakanej verzii v podobe Prezi. 

NOVEMBER: “Optimista je človek, ktorý si schodí topánky a následne prehlási, že sa konečne postavil na vlastné nohy.”

3️⃣7️⃣ Dokončili sme workbook, ktorý vás v podobe stolovej cvičebnice, prevedie cyklom zamestnanca. Vytvorili sme limitovanú verziu plagátov na tému HR. Spustili sme BE-DNA E-SHOP!

3️⃣8️⃣ Uzavreli sme spoluprácu s Martinusom. Práve na Martinus.sk sme začali karty DIVE IN predávať. 

3️⃣9️⃣ Nadviazali sme spoluprácu so School of life, ktorých knihy a kartové hry sme začali cez náš e-shop predávať. 

4️⃣0️⃣ November sme v rámci BE-DNA obsahu zasvätili téme Remote work. A celkom bohato sme to poňali: 

Čo ste si za ten čas mohli prečítať či vyskúšať?

Ste škovránok alebo sova? https://lnkd.in/dfe46-T

Pár faktov o tom, prečo má práca z domu zmysel: https://lnkd.in/d3wMGxZ

Ako začať myslieť inak: https://lnkd.in/djNwRMR

Prečítať si mini sériu rozhovorov o tom, ako firmy ako Raiffeisen, INLOOPX by Avast, LMC, Greiner Packaging Slušovice či GreenGO zvládajú home office v dobe covidovej a ako nastavujú dôveru voči zamestnancom: https://lnkd.in/dUMp5wR

Prečítať si pár rád od zamestnancov, podnikateľov či freelancerov o tom, ako fungujú počas práce na diaľku a z domu:

Veronika Patzeltová z Red Bull: https://lnkd.in/d5XKbJv

Natalia Kiskova z Authentic Development: https://lnkd.in/dbwyyqZ

Nina S. z LifeScan: https://lnkd.in/d75z6Xd

Juraj Zamborský z madebythe: https://lnkd.in/duP9vxv

DECEMBER: “Som dosť dobrá? Áno, som.”

4️⃣1️⃣ Naša práca tak nejako gradovala a musím povedať, že v decembri sme dostali spoluprácu za odmenu. Spoločnosti Orange na Slovensku sme sprocesovali audit ich aktivít v oblasti inklúzie a diverzity. Počas mesačnej intenzívnej spolupráce sme zistili, že Orange je jedným z tých zamestnávateľov, ktorý vie stáť pri svojich ľuďoch v momentoch, keď to naozaj potrebujú. Nie je to firma, ktorá siaha po diverzite a inklúzii pre reklamu. Oni takými sú vo veľa ohľadoch. 

4️⃣2️⃣ Pre SEDUO sme spolu so Zuzkou Zamborskou natočili webinár. Spracovaný je na tému diverzity a inklúzie. Začiatkom budúceho roku by mal byť vonku.

………………………………………………………………….

Stalo sa toho ešte oveľa viac. A to je ono. Spravili sme toho veľa. Až príliš, myslím. Čo spôsobilo, že nie všetko som dokončila, či bola vždy spoľahlivo „načas“.

Jeden z dôvodov bol, že sme sa snažili udržať nad vodou. Správala som sa reaktívne.

Ku koncu roku som musela niektoré spolupráce ukončiť. Zastať. Vypnúť počítač. Telefón. Hlavu. 

Zapínam ju bez predsavzatí. S prianiami smerom k sebe. 

  1. Naučím sa hovoriť “nie”. 
  2. Veciam dám focus a ešte väčšiu hĺbku. 
  3. Ostanem hodnotová.
  4. Prestanem sa správať reaktívne, začnem sa správať proaktívne. 

PS: Počas roku sme tvorili playlisty k práci. 

PSS: Názov môjho článku je citát od @oldrichjon. Požičala som si ho, rovnako ako ostatné citáty, z dollerquotes, ktoré sa oplatí sledovať na instagrame. 

A VÁM KAŽDÉMU JEDNÉMU VEĽMI ĎAKUJEM! ?

Doporučené články

Kontaktujte nás